Bisiklet hırsızları Film önerisi

Antonio'nun hayata tutunabilmek için bulduğu iş için bisikletine ihtiyacı vardır.
Bisiklet hırsızları

Herkesin kendine göre bir sıralaması vardır en iyi filmler öyle çok da sabit değildir ama hemen herkesin listesine girecek filmler olduğu konusunda hem fikir olacağımızı düşünüyorum. Tabi izlemiş olmaları şartı ile..  Savaştan sonra iş bulmanın oldukça zor olduğu bir dönemde Antonio Ricci büyük çabaların ardından iş bulur sonra işi için gerekli olan bisikleti  alır. İlk iş gününde bisiklet afişi yapıştırmaya çalıştığı esnada hırsızlar tarafından çalınır. Antonio ne yapacağını şaşırır çünkü, tam çalışıp para kazanabileceği güzel günleri yakalamışken, her şey elinden uçup gitmektedir. Üstelik bu bisiklet satın alma işi için evdeki yatakları satmak zorunda kalmışlardır.

 

Karşı karşıya olduğu problemleri çözebilebilmesinin tek yolu çalışmaktır ve bulduğu iş aile yardımı, fazla mesai gibi bir çok imkanı ayaklarına sermektedir. Bunun için de acil olarak bisikletine tekrar kavuşmak zorunda olan Antonio bisikletine kavuşabilmek için her yolu dener… İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin mimarlarından Vittorio De Sica’nın yönetmenliğini yaptığı Bisiklet Hırsızları, savaş sonrası toplum portresini oldukça geniş bir perspektiften çiziyor.

Yeni gerçekçilik akımı, ülkemizde Yılmaz Güney’in de etkilendiği italya kökenli bir akımdır. İkinci dünya savaşı öncesinde insanların içinde bulundukları durumları herhangi bir amaç gözetmeksizin doğrudan tüm çıplaklığı ile belgeleyen filmler yaratılmasına vesile olmuştur.

 

2 Replies to “Bisiklet hırsızları Film önerisi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *