Film eleştirileri ve Film önerileri

Film eleştirisi yapmak farklı boyutlarda ele alınabilecek bir iş. Bir filmi teknik olarak, izleyiciye ulaşması bakımından ya da anlatmak istediklerini anlatmayı başarıp başaramadığı bakımından eleştirebilir, inceleyebilirsiniz. Bana göre film eleştirileri iki farklı seviyede olmalı bu seviyelerin farklı amaçları olmalı elbette. Bu çerçevede iki farklı film eleştirisi kategorisi vardır diyebiliriz.

İlk film eleştirisi modeli, filmin izleyici için ne anlama geldiğini inceler. Bu film eleştirisi daha çok genel izleyiciyi yakalayıp yakalayamadığı ile ilgili olan bir eleştiri modelidir. Bu modelde insanların genel eğilimleri göz önüne alınarak, filmin mesaj kaygısı içermeden insanlarla arasında bağ kurup kuramadığına, insanlar film izlerken filme ara verip vermediklerine göre değerlendirilebilir. Bu değerlendirme yönteminde film eleştirisi yapılırken kaliteli oyunculuk yeterli bulunmaz.  Elbette kaliteli bir oyunculuk beklenir ama daha önemlisi oyuncuların tanınmışlığıdır.

İkinci film eleştirisi yöntemi filmin izleyici için ne anlam taşıdığından çok sinema sanatı için ne anlam taşıdığı ile ilgilenir. Yönetmenin ve senaristin başarıları incelenir. Sanat yönetmeninden tutun cast direktörüne varana kadar sinemanın teknik bütün detayları analizin bir parçası haline gelebilir. Filmin vizyona girip girmemesinin bir anlamı yoktur. Önemli olan bu film sanatsal açıdan ne kadar başarılıdır. Yönetmen bu filmde başarısını arttırmak için daha başka neler yapabilirdi tarzında konuları inceler.

İkinci film eleştirisi tipi daha fazla bilgi birikim istiyor olsa ve daha kaliteli bir makale olsa bile ben şahsen ilk film eleştirisi yöntemini daha sıcak ve elle tutulur buluyorum. Sinema sanatının da diğer sanatlar gibi sanat için olduğundan daha fazla toplum için olduğuna inanıyorum. İkinci eleştiri yönteminde filmin insanlara anlatmaya çalışılan bir dert olup olmadığına bakar bu yüzden de belki sanat toplum içindir tezine karşı yürütülen bir savaş değildir bunun farkındayım ama yine de samimiyet açısından ilk eleştiri modelini daha sıcak buluyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *